• بورس انرژی

  شرکت بورس انرژی ایران در تاریخ 17/4/1391 با مجوز شورای عالی بورس و اوراق بهادار به عنوان چهارمین بورس رسمی کشور به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شده و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را آغاز نمود.

 • بورس انرژی

  در بورس انرژی به عنوان یک بورس کالایی، امکان انجام معاملات حامل‏های انرژی (شامل نفت، گاز، برق و سایر حامل های انرژی) و اوراق ‎ بهادار مبتنی بر کالاهای مذکور در آن وجود دارد.

  بورس انرژی ایران دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی می‏باشد. در بازار فیزیکی، کالاهای پذیرفته شده در بورس و در بازار مشتقه، اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای پذیرفته شده در بورس مورد معامله قرار می‏گیرند. کالاهای تک محموله‏ای و خارج از گونه نیز در بازار فرعی قابلیت معامله دارند. بازار فیزیکی خود شامل سه تابلوی برق، نفت و گاز و تابلوی سایر حامل‌های انرژی و بازار مشتقه شامل سه تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله می‏باشد. همچنین هر یک از تابلوها دارای دو رینگ داخلی و بین‏ المللی هستند.

  در بازار فیزیکی معاملات در قالب قراردادهای نقدی، نسیه، سلف، کشف پریمیوم انجام می پذیرند وقراردادهای آتی، اختیار معامله و سلف موازی استاندارد و ... نیز قابلیت معامله در بازار مشتقه را دارا می باشند.

  بر این اساس کلیه حامل‏های انرژی در صورت داشتن سابقه فعالیت قابل اتکاء عرضه‏کننده در بازار کالای مورد پذیرش، امکان کشف عادلانه قیمت با توجه به میزان عرضه کالا توسط متقاضی و عدم شمول محدودیت‏های قیمت‏گذاری قانونی و انحصار در عرضه یا تقاضا همچنین ارائه تعهدات مصرح در دستورالعمل پذیرش توسط متقاضی با تصویب هیات پذیرش یا کمیته عرضه بورس انرژی به عنوان کالای اصلی یا مشابه امکان معامله در بورس انرژی را دارند.

 • مزایای پذیرش و معامله در بورس انرژی ایران

  معافیت مالیاتی : بر اساس ماده 6 قانون توسعه ابزارهای نوین مالی، 10 درصد از مالیات بر در آمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس های ‎ ‎ کالایی پذیرفته شده و به فروش می رسد از بخشودگی مالیاتی برخوردارند.

  معافیت از تشریفات مزایده و مناقصه: بر اساس ماده 17 قانون توسعه ابزار های مالیاتی جدید و بندهای قوانین بودجه سنواتی خرید و فروش ‎ کالاهای پذیرفته شده در بورس های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر این بورس ها توسط وزارتخانه های دستگاه دولتی و عمومی و اجرایی مورد داد ستد قرار می گیرند ، نیازی به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آنها را ندارد .

  • امکان بازاریابی و عرضه محصولات در رینگ داخلی و بین‎الملل از طریق شبکه کارگزاران عضو و سامانه‎های معاملاتی بورس انرژی
  • امکان تأمین کالاهای مورد نیاز از طریق ساز و کار شفاف و منصفانه بورس انرژی
  • امکان تأمین مالی و پوشش ریسک عرضه‎کنندگان از طریق ابزارهای مالی موجود در بورس انرژی
  • امکان پوشش ریسک و تأمین کالاهای مورد نیاز مصرف ‎کنندگان برای دوره‎های زمانی مختلف
  • کاهش هزینه‎های معاملاتی برای مشتریان در مقایسه با معامله در خارج از بورس (شامل هزینه‎های عقد قرارداد، بازاریابی و ...
  • کاهش ریسک‎های معاملاتی از جمله ریسک عدم ایفای تعهدات طرفین و ...
  • وجود قراردادهای استاندارد و مشخص همچنین تضمین استاندارد بودن و کیفیت کالاهای مورد معامله در بورس
  • برخورداری از چارچوب مقرراتی جامع در حوزه پذیرش، معاملات، ثبت و سپرده‎گذاری و تسویه پایاپای کالاها و اوراق بهادار مبتنی بر کالا

1390-۱۴۰۳ هلدینگ الماس داده (دانش بنیان)