تكمیل فرم درخواست خرید

برای هر بار خرید می بایست فرم سفارش خرید كالا به وسیله خریدار تكمیل گردد. در این فرم خریدار، مشخصات دقیق كالای مورد نیاز خود را به همراه نام تولید كننده كالا ، حداكثر قیمت خرید و ... را مشخص می كند.

بررسی امكان خرید

كارگزار خریدار امكان خرید كالای مورد درخواست را بررسی نموده و در صورت ضرورت با تولیدكننده در مورد عرضه كالا رایزنی میكند

واریز پیش پرداخت

در صورت امكان تهیه كالا، موضوع به اطلاع خریدار می رسد و ضروری است که خریدار، 10% از ارزش تقریبی كالای مورد سفارش خود (البته بسته به شرایط بازار و حسب صلاحدید بورس این مقدار می تواند حتی تا 100% هم افزایش یابد) را به عنوان تضمین خرید کالا به حساب كارگزار واریز نماید. (برای کالاهایی که در رینگ صادراتی فروخته میشوند مبلغ تضمین خرید 5% ارزش کل کالای مورد سفارش است)

خرید کالا

كارگزار در زمان عرضه كالا در تالار ، طبق درخواست خریدار با سایر كارگزاران رقابت نموده و در صورت عرضه كافی كالا به قیمت مناسب (و تا حداكثر سقف قیمتی تعیین شده توسط خریدار) كالا را خریداری می نماید.

ارسال اطلاعیه خرید

پس از خرید كالا در تالار ، اطلاعیه خرید كالا به وسیله كارگزار تنظیم شده و برای خریدار ارسال می گردد. در این اطلاعیه جزئیات خرید و قیمت به همراه حق الزحمه كارگزاری ، عوارض بورس و عوارض قانونی درج می شود.

واریز مابقی وجه

خریدار باید حداكثر تا ساعت 12 ظهر روز سوم کاری مابقی كل مبلغ كالای خریداری شده را براساس اطلاعیه خرید به حسابهای بورس مندرج در اطلاعیه خرید واریز نموده و فیش بانكی را به كارگزاری ارسال نماید (در غیر این صورت مشمول جریمه تاخیر خواهد گردید) ضمنا ضروری است كه نام واریزكننده وجه كالا حتما با نام خریدار یكسان باشد.

تسویه حساب با پایاپای

پس از واریز مابقی وجه كالا از طرف خریدار، كارگزار خریدار اقدام به تسویه حساب با اتاق پایاپای نموده و مدارك تسویه كالا را تكمیل كرده و آنها را به كارگزار فروشنده تحویل می نماید.

تعیین پیمانكار حمل بار

در این مرحله باید پیمانكار حمل بار و آدرس محل تخلیه به وسیله خریدارمشخص شده باشد.

پیگیری دریافت ثبت سفارش از فروشنده

در این مرحله كارگزار خریدار پیگیری های لازم جهت ثبت سفارش را انجام می دهد تا تاییدیه سفارش را از كارگزار فروشنده ‌دریافت كند.

دریافت حواله

تولید كننده حواله فروش را صادر كرده و از طریق كارگزاری، خریدار از صدور حواله اطلاع پیدا می كند.

پیگیری خریدار برای حمل كالا

در این مرحله خریدار پس از برقراری ارتباط با فروشنده، هماهنگی های لازم را با پیمانكار حمل كالا انجام می دهد تا كالا را تحویل بگیرد

پیگیری خریدار در خریدهای سلف

در خریدهای سلف، خریدار یك هفته قبل از موعد تحویل كالا، با فروشنده ارتباط برقرار نموده و پیمانكار حمل كالا را تعیین می نماید

 

 

 

 

خلاصه روش انجام معاملات در بورس کالا

معاملات کالاها در بورس ، طی مراحل ذیل انجام می گیرد:

 

1 -انتخاب کارگزار

2- تکمیل فرم سفارش خرید نزد کارگزار همراه با پیشنهاد قیمت...

3-واریز حداقل سپرده مورد نیاز معامله (10%) به حساب کارگزار

4- انتقال سفارش مشتری به تالار معاملات توسط کارگزار

5- شرکت در حراج توسط کارگزار و انجام معامله در تالار

6-واریز باقیمانده وجه معامله به حساب کارگزار نزد اتاق پایاپای

7- تسویه اسنادی معاملات در اتاق پایاپای و صدور اسناد معاملاتی

8- تسویه مالی معاملات در اتاق پایاپای

9- نقل و انتقال وجوه پس از کسر هزینه ها به حساب کارگزاران از طریق حساب بانکی