فرابورس ایران بازاری جذاب برای صاحبان سرمایه و سرمایه گذاران می باشد . از آنجاییکه تأسيس و راه اندازي بازارهاي خارج از بورس(OTC)  ، در قانون بازار اوراق بهادارجمهوری اسلامی ایران ، پيش بيني شده بود لذا  به موجب دستورالعمل فعاليت بازارهاي خارج از بورس و در اجراي بند ۵ ماده ۴ قانون مذکور، مجوز فعالیت فرابورس ایران تحت شماره ۵۲۹۴۶/۱۲۱ مورخ ۱۹/۸/۱۳۸۷ از سوی سازمان بورس و اوراق بهادارصادرگردید تا شرکت فرابورس ايران پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غيرتجاري تهران تحت شماره ۳۳۲۴۸۳ فعاليت خود را آغاز نماید. پس از تدوین و تصویب دستورالعمل‌های مورد نیاز جهت پذیرش و دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات فرابورس و ایجاد زیر ساخت‌های لازم، بازار فرابورس ایران در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۸۸ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

معاملات خارج از بورس یا همان فرابورس  (OTC)نیز ازمزایایی همچون تسهیل نقدشوندگی، کاهش ریسک اعتباری در مورد نکول یکی از طرفین معامله، شفافیت و در دسترس بودن قیمت جاری بازار برخوردار است 


 انواع بازارها در فرابورس

1-       بازار اول

2-       بازار دوم

3-      بازار پایه

4-      بازار سوم (در برگیرنده : سامانه مذاکره ادغام و تملیک ، عرضه یکجا ، پذیره نویسی و درخواست های جمع آوری)

5-      بازار شرکت های کوچک و متوسط بازار(SME s)

6-      بازار دارایی فکری

7-      ابزارها و نهادها (در برگیرنده : صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان، صندوق های سرمایه گذاری  قابل معامله ، صندوق های جسورانه،اوراق تامین مالی استاندارد، اوراق تامین مالی واجد شرایط خاص،اسناد خزانه اسلامی و تسهیلات مسکن)

 

پذیرش سهام شرکت‌های سهامی عام در بازارهای اول و دوم و بازار شرکت های کوچک و متوسط بازار(SMEs) معطوف به تنظیم امید نامه شرکت ها می باشد .  پذیرش سایر اوراق بهادار صرفاً در بازار ابزارهای نوین مالی صورت می‌پذیرد. متقاضیان پذیرش می توانند با مراجعه به نشانی الکترونیکی https://www.ifb.ir  با مطالعه راهنمای پذیرش در صورت دارا بودن شرایط پذیرش، از طریق سامانه پذیرش تقاضای پذیرش خود را در یکی از این بازارها به فرابورس ایران ارائه نمایند.

 سامانه آنلاین پذیرش فرابورس انجام تمامی امور مربوط به ارائه درخواست پذیرش،ارسال مدارک و پیگیری آخرین وضعیت اعلام درخواست ها برای شرکت های متقاضی و مشاور پذیرش را امکان پذیر ساخته است .

 

1-  بازار اول

در این بازار معاملات سهام شرکت‌های سهامی عامی که شرایط دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس را احراز نموده باشند، انجام می‌شود. پذیرش شرکت در بازارهای اول و دوم فرابورس منوط به تهیه امیدنامه و ارسال مدارک و مستندات کافی به منظور شناخت از وضعیت شرکت می‌باشد.

شرایط اولیه شرکت های سهامی عام ، جهت بررسی هیئت پذیرش اوراق بهادار :

 

-        حداقل 10 درصد از سهام ثبت‌ شده آن شناور بوده و تعداد سهامداران آن حداقل 200 نفر باشد.

-        حداقل دو سال از زمان بهره‌برداری عملیات یا ارائۀ خدمات شرکت گذشته باشد ،

-        آخرین سرمایۀ ثبت شدۀ آن حداقل ده میلیارد ریال باشد،

-        زیان انباشته نداشته باشد،

-        گزارش حسابرس برای آخرین دوره/ سال مالی منتهی به پذیرش درخصوص صورت‌های مالی آن،

-        عدم اظهار نظر یا اظهار نظر مردود نباشد،

-        مطابق اظهار نظر حسابرس، از سیستم اطلاعات حسابداری مطلوب و متناسب با فعالیت خود و شرایط پذیرش در فرابورس جهت افشاء مناسب اطلاعات برخوردار باشد،

-        در دوره/ سال مالی منتهی به پذیرش سودآور بوده و همچنین چشم‌انداز روشنی از تداوم سودآوری و فعالیت شرکت و صنعت مربوطه وجود داشته باشد،

-        براساس آخرین صورت‌های مالی سالانۀ حسابرسی شده، نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی‌های آن حداقل 15درصد باشد،

-        دعاوی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی، له یا علیه شرکت وجود نداشته باشد،

-        آخرین صورت‌های مالی آن باید مطابق مقررات قانونی، استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی ابلاغ شده توسط سازمان تهیه شده باشد. همچنین در زمان ارائۀ درخواست پذیرش و آخرین دوره/ سال مالی قبل ازارائۀ درخواست، حسابرس شرکت باید از میان حسابرسان معتمد سازمان انتخاب شده باشد،

-        اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل آن دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری یا تخلفاتی مؤثر طبق قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار یا سوء شهرت حرفه‌ای نباشند.

 

2-  بازار دوم

شرایط پذیرش در بازار دوم فرابورس، منعطف ‌تر از بازار اول می باشد.


شرایط اولیه شرکت های سهامی عام ، جهت بررسی هیئت پذیرش اوراق بهادار :

 

-        حداقل یک‌سال از تأسیس آن گذشته باشد،

-        حداقل 5 درصد از سهام ثبت‌شده آن شناور باشد،

-        آخرین سرمایۀ ثبت شدۀ آن حداقل یک میلیارد ریال باشد،

-        در صورتی که شرکت مشمول مادۀ 141 لایحۀ قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت باشد، به تشخیص هيئت پذيرش از برنامۀ عملیاتی مناسبی برای خروج از شمول مادۀ یادشده برخوردار باشد.

-        دعاوی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی، له یا علیه شرکت وجود نداشته باشد،

-        آخرین صورت‌های مالی آن باید مطابق مقررات قانونی، استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی ابلاغ شده توسط سازمان تهیه شده باشد.

-        در صورتی که حسابرس شرکت از بین مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان انتخاب نشده باشد، باید در اولین مجمع عمومی بعد از ثبت نزد سازمان، حسابرس خود را از میان مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان انتخاب نماید.

-        اظهار نظر حسابرس در خصوص آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده، «مردود» یا «عدم اظهار نظر» نباشد.

-        اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری یا تخلفاتی مؤثر طبق قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار یا سوء شهرت حرفه‌ای نباشند.

-        مطابق اظهارنظر حسابرس، از سيستم اطلاعات حسابداري مطلوب و متناسب با فعاليت خود و شرايط پذيرش در فرابورس جهت افشاء مناسب اطلاعات برخوردار باشد. در بازار دوم، شرکت‌های زیان ده و شرکت‌های کوچک نیز امکان پذیرش دارند.

 

3-  بازار پایه

به استناد ماده 4 "دستورالعمل پذیرش، به منظور عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران" بازار پایه فرابورس راه اندازی شده است. مقررات ارائه اطلاعات در این بازار به مراتب ساده‌تر از بازار اول و دوم است. با توجه به شرایط شرکت معاملات بازار پایه به شکل عادی (دارای دامنه نوسان و در عملیات عادی بازار) یا توافقی (بدون دامنه نوسان و بر اساس توافق خریدار و فروشنده) انجام می‌شود . پس از ثبت شرکت‌ها نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، مدارک ارائه شده از جانب شرکت‌ها در کمیته عرضه فرابورس مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس در لیست نرخ‌های بازار پایه فرابورس درج می‌شوند.

 لازم به ذکر است این شرکت‌ها فرایند پذیرش را طی نمی‌کنند. شرکت‌های درج شده در بازار پایه در سه دسته طبقه بندی می‌گردد:

1-      شرکتهایی که درخواستی مبنی بر پذیرش ندارند و به دلیل الزام قانونی طبق ماده 99 برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران به منظور ارتقاء جايگاه بازار سرمايه در اقتصاد كشور و ساماندهي بازار متشكل اوراق بهادار موظفند نسبت به ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام نمايند و عدم ثبت، تخلف محسوب مي‌شود.

2-      شرکت هایی که نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند، اما شرایط پذیرش را ندارند.

3-      شرکت‌هایی که به دلیل از دست دادن شرایط بازارهای بورس یا فرابورس از بازار مربوطه لغو پذیرش می‌شوند، در بازار پایه درج می‌گردند.

 

تفاوت بازار پایه  توافقی با بازار اول

با راه اندازی معاملات بازار پایه توافقی ، خریدار و فروشنده می توانند در قالب پیام به صورت توافقی با یکدیگر معامله نمایند .

 

دلایل ایجاد تابلوی غیررسمی بازار پایه

 

محدودیت هایی مانند تعداد سهامداران و میزان سهام آزاد شناور، سرمایه ثبت شده شرکت، وضعیت سودآوری، نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی ها و غیره ، سبب می شود تا برخی شرکت های سهامی عام،واجد شرایط پذیرش نبوده و به منظور نقل و انتقال، مبادله سهام و غیره در بازار پایه فرابورس درج شوند .

لازم به ذکر است ،از آنجاییکه  توقف نمادها و کاهش شدید نقدشوندگی سهام و عدم امکان فروش سهام در بازار و بلوکه شدن سرمایه سهامداران جزء موجب زیان آنان میگردد لذا برای رفع مشکلات یادشده و به ویژه حمایت از حقوق سهامداران جزء در بازار، دستورالعمل معاملات تابلوی غیررسمی تدوین و فعالیت آن آغاز شد تا در چارچوب دستورالعمل در این تابلو معامله و در صورت احراز شرایط پذیرش دوباره به تابلوی فرعی بازگردند و در صورت ادامه مشکلات از بازار حذف شوند درخصوص مقایسه تابلوی پایه فرابورس با بازار پایه توافقی فرابورس، شرایط تابلوی غیررسمی کاملا متفاوت از بازار پایه فرابورس است وبازار پایه فرابورس به منظور دادوستد سهام شرکت هایی طراحی شده است که به دلایلی امکان پذیرش آنها در بازارهای دیگر وجود ندارد و این بازار امکان دادوستد سهام را برای سهامداران این شرکت در یک سازوکار رسمی و در چارچوب مقررات فراهم می کند؛ در واقع هدف این بازار آشنایی این شرکت ها با شرایط پذیرش در تابلوی اصلی است .

 

برخی خصوصیات بازار پایه نسبت به سایر بازار ها

 

1-      شرکت های درج شده در بازار پایه الزامی به ارائه گزارش بودجه ندارند و تنها صورت های مالی سالانه و میان دوره ای را منتشر می کنند.

2-      معاملات در این بازار به دو روش حراج پیوسته و حراج تک قیمتی صورت می پذیرد.

3-      در روش حراج پیوسته ، مانند بازار اول و دوم فرابورس، در طول جلسه معاملاتی ، مستمراً خرید و فروش سهام انجام می گیرد.

4-      درروش حراج تک قیمتی که بیشتر در مورد سهام شرکت هایی با نقدشوندگی پایین اجرا می شود، معامله سهم تنها در زمان های خاصی از جلسه معاملاتی و پس از بررسی قیمت های واردشده انجام می شود. ضمناً دامنه نوسان قیمت سهم نیز ۰۱ درصد از قیمت پایانی روز معاملاتی قبل است .

5-      آمار کامل معاملات از قبیل تعداد معاملات، قیمت پایانی، بیشترین و کمترین قیمت مورد معامله،معاملات به تفکیک حقیقی و حقوقی و ... در اختیار سرمایه گذاران قرار نمی گیرد.

6-      معامله گران برخط  قادر به معامله در این بازار نیستند.

7-       استفاده از کد خرید گروهی  مجاز نیست .

8-       سفارش محدود قابل اجرا می باشد .

از اهداف اصلی راه اندازی تابلوی غیررسمی  ، کمک به سهامداران جزء برای فروش سهام خود قبل از اخراج شرکت ها از بورس بوده است .اوراق بهاداری که به تشخیص کمیته عرضه حائز حداقل شرایط زیر باشند، بصورت عادی و سایر اوراق بصورت توافقی معامله می شوند .

1-       در زمان درج نماد تعداد سهامداران شرکت از ۵۳ نفر و سهام شناور آزاد شرکت بیشتر از یک درصد بوده یا امکان تحقق این شرایط به تشخیص کمیته عرضه وجود داشته باشد . (سهامداران عمده شرکت باید تعهدات لازم را به فرابورس ارائه نمایند. (

2-      محدودیتهای معاملاتی موثر جهت نقل و انتقال سهام شرکت وجود نداشته باشد .

3-      ابهامات اساسی و یا عدم شفافیت قابل توجهی در خصوص اطلاعات شرکت یا ترکیب سهامداری آن وجود نداشته باشد .

مطابق ضوابط فصل هشتم دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات ، دامنه نوسان روزانه قیمت و محدودیت حجمی معاملات عادی بازار پایه مشابه بازار اول و دوم فرابورس خواهد بود .


روش انجام معاملات توافقی در بازار پایه

1

پیشنهاد خرید (با قیمت معین یا قابل مذاکره) یا فروش توسط کارگزار پیشنهاد دهنده در سامانه معاملات توافقی ثبت می گردد.

2

کارگزار پذیرنده پیشنهاد جهت پاسخ دادن به پیشنهاد ، آنرا انتخاب و پذیرش خود را جهت ارسال به کارگزار پیشنهاد دهنده در سامانه معاملات توافقی ثبت می کند .

3

وقتی پیشنهاد دارای قیمت معین باشد ، سامانه معاملات توافقی سفارشات تطبیق یافتهراجهت تائید به فرابورس ارسال می کند .

4

وقتی پیشنهاد قابل مذاکره باشد، جزئیات درخواست کارگزار پذیرنده پیشنهاد بهکارگزار پیشنهاد دهنده ارسال و در صورت تائید نهایی کارگزاران عامل طرفین معامله ، سفارش تطبیق یافته جهتتائید به فرابورس ارسال می گردد.

5

در صورت عدم مغایرت سفارشات تطبیق یافته با مقررات ، فرابورس معامله را تائید و جهت انجام و ثبت نهایی به سامانه معاملات ارسال میگردد .

دامنه نوسان قیمت روزانه و محدودیت حجمی در خصوص معاملات توافقی اعمال نمی گردد، لیکن هیئتمدیره فرابورس می تواند در صورت نیاز محدودیت حجمی یا قیمتی جهت ثبت سفارشات هر نماد معاملاتیدر سامانه معاملاتی توافقی تصویب و پس از اطلاع رسانی اعمال نماید.


 

4-   بازار سوم

بــازار ســوم فرابــورس ایــران محلــی بـرای انجـام معامـات عمـده اوراق بهـاداری اسـت کــه امــکان یــا شــرایط پذیــرش در فرابــورس را ندارنــد. عــلاوه بــر ایــن بــازار ســوم در دو بخــش اصلــی ذیل فعالیت دارد.

-        تاسیس و پذیره نویسی شامل پذیره نویسی سهام و حق تقدم، اوراق با درآمد ثابت، واحدهای صندوقهای سرمایه گذاری ،

-        ادغام و تملیک شامل عرضه خرد، عرضه یکجای سهام و عرضه دارایی فکری ،

در ایــن بــازار ســه نــوع عرضــه بــا عناویــن ذیل انجام می شود :

1-      عرضه یکجای اوارق بهادار،

2-      عرضه خرد اوراق بهادار

3-       پذیره نویسی اوراق بهادار

 

5-  بازار شرکت های کوچک و متوسط بازار(SME s)

بمنظور پوشش تقاضای تامین مالی شرکت های کوچک و متوسط و دانش بنیان ودر راستای تسریع در فرآیند پیاده سازی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار این بازارراه اندازی شده است  تا بنگاه های مذکور از تمامی مزایای حضور در این بازار بهره مند شوند . روش تامین مالی مبتنی بر سرمایه نسبت به روش مبتنی بر بدهی (وام) دارای مزیت های بیشتری برای شرکت های کوچک و متوسط بوده و نیازمند وثایق گرانقیمت  نمی باشد .

 


 

مقایسه روش تامین مالی مبتنی بر بدهی (وام)با روش تامین مالی مبتنی بر سرمایه

روش مبتنی بر وام (SME s)

روش مبتنی بر سرمایه (SME s)

1

نیاز به وام هایی با دوره طولانی 10 تا 20 ساله

خرید سهام (SME s) توسط سرمایه گذار به منزله شراکت در راهبری و مالکیت است .

2

اخذ وام نیازمند وثایق گرانقیمت است

افشای اطلاعات لازمه تامین مالی از بازار سرمایه

3

نرخ سود وام بالا و کاهش دهنده صرفه سرمایه گذاری هاست

بدون نیاز به دریافت وام بانکی با بهره های بالا امکان افزایش سرمایه هم وجود دارد .

4

خطر توقیف دارایی در صورت تعویق باز پرداخت اقساط وام

سودآوری فعالیت شرکت موجب انتفاع سرمایه گذاران می شود .مزایای بازارشرکت های کوچک و متوسط و دانش بنیان در فرابورس

1

سهولت و سرعت پذیرش در فرابورس

2

معرفی شرکت های (SME s) به جامعه

3

امکان توثیق سهام شرکت های (SME s) نزد شبکه بانکی

4

تامین مالی ارزانقیمت شرکت های (SME s)

5

برخورداری از معافیت مالیات عملکرد تا 5 درصد

6

چنانچه شرکت های (SME s) در پایان دوره مالی حداقل 20 درصد سهام شناور آزاد داشته باشند مشمول بخشودگی مالیاتی تا 10 درصد می گردند .

7

مالیات نقل و انتقال سهام (SME s) پذیرفته شده در فرابورس 5/0 درصد ارزش معامله می باشد .

8

شفافیت اطلاعاتی(SME s) موجب جذب سرمایه گذاران (اشخاص حقیقی و حقوقی) می شود .

9

شرکت های پذیرفته شده در بازار (SME s) که تمایل به عرضه عمومی سهام دارند ، با کسب استانداردهای مورد نیاز پذیرش در کوتاه ترین زمان ممکن (با توجه به سوابق معاملاتی و شفافیت اطلاعاتی موثر)در بازار های بالاتر فرابورس پذیرش می شوند .

 

 

خلاصه الزامات ورود به بازار (SME s) در مقطع زمانی ارائه درخواست پذیرش

سایز شرکت

جمع حقوق صاحبان سهام آنها حداقل یک میلیارد ریال و حداکثر پانصد میلیارد ریال باشد .

سابقه فعالیت

یکسال از تاریخ تاسیس شرکت سپری شده باشد .

شفافیت اطلاعات

بازرس شرکت حسابرس معتمد بورس باشد .

گزارش حسابرس

برای آخرین دوره یا سال مالی منتهی به پذیرش مشمول عدم اظهار نظر یا اظهار نظر مردود نباشد.

سود آوری

شرکت های زیان ده نیز می توانند با ارائه برنامه عملیاتی مناسب برای خروج از زیان / زیان انباشته یا ارائه طرح توجیهی مبنی بر وجود چشم انداز روشن از سود آوری فعالیت ، درخواست پذیرش ارائه دارند.

نوع شرکت

شرکت ها باید سهامی عام باشند یا در فرصت شش ماهه از تاریخ پذیرش تا درج شرکت به سهامی عام تبدیل شوند.

اعضاء هیات مدیره

اعضاء هیات مدیره و مدیرعامل شرکت باید فاقد سابقه محکومیت قطعی کیفری یا تخلفاتی موثر یا سوء شهرت حرفه ای باشند .


6- بازار دارایی فکری

به عنوان يكي از راهكارهاي رفع نيازهاي بنگاه‌ها ، نقشي كه تبادل اختراعات ، نوآوري‌ها و فناوري‌ها در توسعه و رشد رقابت ‌پذيري بنگاه ها ايفا مي‌نمايد ، موجب راه اندازی بازار دارايي فكري با هدف عرضه و مبادله مصاديق مالكيت فكري در فضايي شفاف، تخصصي و كارآمد  شده است. در اين بازار گواهينامه‌هاي ثبت‌اختراع، علائم تجاري، طرح‌هاي صنعتي و غيره بعد از طي فرآيندي مشتمل بر فعاليت‌هايي همچون ارزيابي فني، تهيه طرح تجاري، ارزشگذاري/ قيمت‌گذاري، بازاريابي و غيره و نهايتاً با تأييد كميته عرضه، آگهي گرديده و مورد معامله قرار مي‌گيرند.

تشکیل بازار دارایی فکری (بورس ایده) به‌عنوان یکی از بازارهای نوین مالی به منظور تنوع بخشی به ابزارهای مالی جدید و ضرورت نوآوری در این ابزارها و خدمات به‌عنوان اهداف استراتژیک در بازار فرابورس بوده است . 

فرابورس با فراهم نمودن بسترحضورصاحبان حقوق مالکیت فکری در بازار سوم ، امکان  تامین منابع مالی صاحبان ایده را فراهم نموده است .

بازار دارایی فکری نیاز بلقوه صنایع به اختراعات و طرح ها را تسهیل نموده است.

 

اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری

1

حق ثبت اختراع

حقوق مالکیتی مخترع یا نماینده قانونی او به ازای اختراع ثبت شده ،

2

علائم تجاری

نشانه مطرح ایجاد شده توسط اشخاص ، معرف کالاها یا خدمات مشخص ،

3

طرح‌های صنعتی

طرحی بیانگر جنبه تزئینی یا زیبایی‌شناسی نوعی کالا ،

4

حق انحصاری اثر

حقوق مالکیتی پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری ،

5

سایر موارد

انواع نوآوری ، علائم جغرافیایی ، مالکیت صنعتی ، تحقیق بنیادی و کاربردی، اختراعات و غیره ،

 

 

روش های نقل و انتقالات اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری در فرابورس

روش ها

تشریفات عرضه

1

عرضه اوراق بهادار شرکت های سهامی خاص مبتنی بر دارایی فکری

- ثبت یک شرکت جدید با شخصیت حقوقی «سهامی خاص» با «اساسنامه نمونه فرابورس» نزد مرجع ثبت ،

- ارائه کپی کامل از اسناد ثبتی شرکت به فرابورس ،

- انتقال مالکیت حق اختراع عرضه شده به شرکت ثبت شده از طریق تنظیم سند در دفترخانه اسناد رسمی.

- ارزش‌گذاری «سهام شرکت» ،

- ارائه آگهی روزنامه رسمی در خصوص اعضای هیئت‌‌‌مدیره شرک،

- ارائه سند انتقال مالکیت دارایی فکری تنظیم شده در دفترخانه اسناد رسمی با شرح نقل و انتقال ،

- ارائه کلیه مدارک مورد نیاز برای عرضه سهام شرکت مبتنی بر دارایی فکری از طریق کارگزاران بورس ،

- عرضه سهام شرکت پس از موافقت کمیته عرضه از طریق بازار سوم فرابورس،

- اعلام معامله انجام ‌‌‌‌‌‌شده به مراجع مربـوطه توسط فرابورس.

2

عرضه مستقیم و بی‌‌‌واسطه اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری

به استناد «دستورالعمل سپرده‌گذاری و معامله اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری در فرابورس ایران» و براساس «دستورالعمل اجرایی معاملات مبتنی بر مذاکره اوراق بهادار در فرابورس ایران»درخواست واگذاری و انتقال قطعی کلیه حقوق ناشی از ثبت دارایی فکری توسط کارگزاران به فرابورس ارائه و انتقال قطعی مالکیت دارایی فکری از طریق عقد بیع یا صلح حقوق مالی با طی تشریفات مقرر به خریدار یا خریداران جدید بعمل می آید.

3

عرضه حق بهره‌‌‌برداری اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری برای مدت زمان معین

به استناد دستور العمل های صدرالاشاره ، درخواست واگذاری حق بهره‌‌‌برداری از حقوق دارایی فکری در مدت زمان معین توسط کارگزاران بورس به فرابورس ارائه و انجام معامله در قالب عقد معاوضه یا صلح با طی تشریفات مقرر جهت واگذاری حق بهره‌‌‌برداری از حقوق مذکور به خریدار یا خریداران جدید بعمل می آید.

4

عرضه حق بهره‌‌‌برداری اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری برای مقدار معین

به استناد دستور العمل های صدرالاشاره ، درخواست واگذاری حق بهره‌‌‌برداری از حقوق دارایی فکری با تیراژ معین توسط کارگزاری سهم آشنا بر اساس «دستورالعمل سپرده‌گذاری وو معامله اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری در فرابورس ایران» و مبتنی بر «دستورالعمل اجرایی معاملات مبتنی بر مذاکره اوراق بهادار در فرابورس ایران» به فرابورس ارائه شده و انجام معامله نیز در قالب قرارداد معاوضه یا صلح و بر اساس تشریفات لازم جهت واگذاری حق بهره‌‌‌برداری از حقوق مذکور به خریدار یا خریداران جدید صورت پذیرد.

 

 

فرآیند عرضه اختراعات و یا طرح ها در بازار سوم فرابورس

اقدامات صاحب ایده و کارگزار عامل

گواهی ثبت حقوق مالکیت معنویی ایده ، نزد مراجع ثبت قانونی اعم از اداره کل مالکیت صنعت؛

اوراق شناسایی مخترع طرح؛

اوراق شناسایی مالک حقوق مادی ناشی از دارایی فکری (شخص حقیقی یا حقوقی) ؛

ارائه فرم های تکمیل شده توسط مالک یا مالکین طرح و یا اختراع ، اعم از فرم شرکت در مذاکره، فرم ثبت و سپرده گذاری دارایی فکری، فرم های اقرار نامه و تعهد نامه غیر قابل معامله نمودن دارایی فکری تا اعلام فرابورس؛

تهیه طرح کسب و کار درصورت عدم تهیه آن توسط مالک دارایی فکری مطابق با فرمت فرابورس و ارسال برای فرابورس جهت طرح در کمیته عرضه؛

ارائه گزارش توجیهی در خصوص بررسی قابلیت تجاری‌‌‌سازی اختراع و یا طرح در قالب طرح کسب و کار؛

اقدامات فرابورس

احراز اصالت و هویت اختراع و مخترع از مرجع ثبت مربوطه؛

اخذ تاییدات فنی طرح از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛

اخذ موافقت اصولی کمیته عرضه فرابورس، در خصوص تقاضای ارائه شده؛

درج آگهی واگذاری مذاکره برای طرح و یا اختراع مبتنی بر مذاکره پس از تائید کمیته عرضه در سایت فرابورس؛

برکزاری جلسات فی مابین مالک طرح و یا اختراع برای واگذاری با متقاضیان خرید آنان و نهایتا انجام معامله و اعلام خریدار نهایی به فرابورس؛

تائید معامله توسط فرابورس؛

درصورت وجود بیش از یک خریدار واجد شرایط ، انجام عرضه یکجا در بازار سوم فرابورس و عرضه طرح و یا اختراع به صورت یکجا و رقابت قیمتی بین متقاضیان خرید و واگذاری آن به بهترین قیمت به متقاضیان صورت می پذیرد .

 

 بازار ابزارهــا و نهاد ها فرابــورس ایــران،

تمامــی ابزارهــای مالـی بـه اسـتثنای سـهام و حـق تقدم خریــد ســهام ماننــد انــواع صکــوک شــامل صکــوک مشــارکت، اجــاره، مرابحــه، اســناد خزانــه اســامی، گواهـی سـپرده عـام و خـاص و اوراق گواهـی اسـتفاده از تسـهیالت مسـکن کــه در زمــان پذیــرش حداقــل ســه مــاه تــا سررســید آنهــا فرصــت باقــی مانــده باشــد، قابــل پذیــرش هســتند بــه شــرطی کــه بعــد از پذیـرش، معامـات ثانویـه آنهـا بـه صـورت انحصـاری از طریـق فرابورس انجــام شــود. در ایــن بــازار همچنیــن صندوقهــای ســرمایه گذاری قابــل معاملــه و صندوقهــای زمیــن و سـاختمان بـرای نخسـتین بـار توسـط فرابـورس ایـران پذیرفتـه و بـه بـازار ســرمایه کشــور معرفــی شــده اند .

 


 

 

 

دی ان ان