«نکاتی در خصوص معاملات اينترنتي و آنلاین»

« روش معاملات اينترنتي»

این روش از نظر عملكرد شبيه روش تلفني است. همان طور که در روش تلفني، سرمايه‌گذار ازطريق تماس تلفني با سامانه مرکز تماس کارگزاري، سفارش خريد يا فروش خود را به کارگزار ارائه کرده و کارگزار، پس از دريافت سفارش مذکور، آن را وارد سامانه معاملات بورس مي‌کند، در روش اينترنتـي هم مشتري پس از دريافت رمز عبور از شرکت کارگزاري، به سايت اينترنتي کارگزار مراجعه کرده و با تکميل فرم‌هاي درخواست خريد يا فروش به صورت اينترنتي، سفارش خود را در سامانه کارگزار ثبت مي‌کند.

در حال حاضر باتوجه به استقبال سرمایه گذاران ازسامانه معاملات برخط (آنلاين) سهام در بورس و گسترش این روش در میان علاقه مندی ، مشتریان اينترنتي کارگزاری ها کاهش محسوسی یافته است . لازم به ذکر است در کلیه روش های معاملاتی ، مشتري سفارش خود را به شرکت کارگزاري ارائه و شرکت کارگزار درخواست مشتري را وارد سامانه معاملات مي‌کند. لذا مشتري مستقيما اقدام به خريد يا فروش اوراق بهادار نمي‌کند.

« روش معاملات برخط (آنلاين) سهام»

در این روش سرمايه‌گذار، مستقيما درخواست‌هاي خريد يا فروش سهام را بدون واسطه کارگـزار، وارد سامانه معاملات بورس نموده و اقدام به انجام معامله از طریق پرتال تخصیص یافته به خود می کند .جذابيت معاملات برخط براي سرمايه‌گذاران در حدی است که شرکت های کارگزاری بورس بمنظور ارائه خدمات با کیفیت، نرم افزار های پیشرفته ای مانند آنلاین پلاس را جهت مشتریان خود تهیه و راه اندازی نموده اند که از مزیت های قابل توجه ای برای مشتریان برخوردار است .

 

«دلیل جذابیت روش معاملات آنلايـن، براي سرمايه‌گـذاران »

 

1-      سرعت عمل در خريد و فروش:

يکي از نکات مهم سرمايه‌گذاري در بورس، سرعت عمل در تصميم‌گيري براساس اطلاعات است؛ به اين معنا که به محض دريافت اطلاعات معتبر درخصوص يک سهم، سرمايه‌گذار بايد در کمترين زمان، نسبت به خريد يا فروش آن سهم تصميم‌گيري نمايد. چه بسا چند دقيقه و حتي ثانيه تأخير در خريد يا فروش يک سهم، باعث شود تا سرمايه‌گذار مجبور شود سهم مورد نظر خود را با قيمت بالاتري خريداري کرده و يا سهمي را که در اختيار دارد، با قيمت کمتري، بفروشد. طبيعتا در روش‌هاي سنتي که درخواست خريد يا فروش، ازطريق کارگزار انجام مي‌شود، زمان بيشتري طول خواهد کشيد تا کارگزار، درخواست را وارد سامانه معاملات نمايد، درحالي که در روش برخط (آنلاين)، سرمايه‌گذار مي‌تواند تنها با در اختيار داشتن يک رايانه متصل به اينترنت، در کسري از ثانيه نسبت به خريد يا فروش سهم موردنظـر خود، اقدام نمايد.

2-      حذف محدوديت زماني و مکاني در سرمايه‌گذاري:

با استفاده از سامانه معاملات برخط سهام، سرمايه‌گذار مي‌تواند تنها با در اختيار داشتن يک رايانه متصل به اينترنت، حتي از منزل و محل کار خود مستقيما اقدام به خريد و فروش سهام نمايد. بنابراين، مشکلات موجود در روش مراجعه حضوري اعم از محدوديت دسترسي به کارگزاران بورس، ترافيک، آلودگي هوا، صرف وقت و زمان بسيار زياد و... در اين روش وجود ندارد و سرمايه‌گذار، حتي از دورترين نقاط کشور و يا کشورهاي ديگر مي‌تواند در بورس سرمايه‌گذاري کند.

3-     کاهش اختلافات احتمالي بين مشتري و کارگزاري:

بهبود و افزایش اطمینان های فیمابین مشتري و کارگزار ناشی از درج بموقع اطلاعات معاملات در سامانه معاملات و جلوگیری از زیان های احتمالی ناشی ار قصورات و بروز اختلاف نظرهای پیش بینی نشده برای طرفین ، از آنجاییکه در این روش شرکت کارگزاري ،در ثبت درخواست های خرید و فروش دخالت نمی کند، اختلافات میان کارگزاري و مشتري به حداقل می رسد .  

4-      استقلال کامل تصميم‌گيري های سرمايه‌گذار:

در روش‌هاي سنتي، چون سفارش‌هاي مشتريان توسط معامله‌گران شاغل در شرکت کارگزاري وارد سامانه معاملات مي‌شد، اين احتمال وجود دارد که در مواردي هرچند بسيار محدود، برخي خطاهاي انساني در کيفيت ثبت درخواست مشتريان در سامانه معاملات صورت گرفته و يا معامله‌گران در تصميم سرمايه‌گذار براي خريد يا فروش سهم اثرگذار باشند، در حاليکه در روش معاملات برخط، اين تنها خود سرمايه‌گذار است که درباره خريد يا فروش سهم تصميم‌ مي‌گيرد و هيچ شخص ثالثي در اين موضوع دخيل نيست، بنابراين، استقلال فرد تصميم‌گير به طور کامل رعايت خواهد شد.

5-     نقل و انتقال وجوه لازم براي سرمايه‌گذاري، به صورت الکترونيک:

در روش معاملات برخط سهام، در کمترين زمان ممکن پس از انجام معامله، مبلغ موردنياز براي خريد سهام به همراه کارمزد مربوط به صورت خودکار از حساب بانکي الکترونيكي مشتري کسر شده و همچنين، وجوه حاصل از فروش سهام، پس از کسر کارمزدهاي مربوط، به حساب فرد واريز مي‌شود؛ بنابراين براي دريافت و پرداخت وجه، نيازي به مراجعه حضوري به بانک نيست و مشتري، در هر لحظه از زمان مي‌تواند آخرين وضعيت گردش مالي و موجودي حساب خود را کنترل کند. علاوه‌بر همه آنچه که به عنوان مزاياي روش معاملات برخط (آنلاين) براي سرمايه‌گذاران ذکر شد، اين روش يک مزيت بسيار مهم نيز براي بازار سرمايه دارد و آن اينکه به علت تسهيل فرآيند سرمايه‌گذاري در بورس، به رشد و توسعه مداوم بازار سرمايه و فراگيرشدن اين بازار در بين قشرهاي مختلف جامعه، بسيار کمک مي‌کند.  

 


 

 

دی ان ان