Menu

فرآیند تحویل سکه با استفاده از گواهی سپرده سکه طلا

فرآیند تحویل سکه توسط مشتری فروشنده 

کلیه مشتریان فروشنده که دارنده موقعیت تعهدی فروش در قراردادهای آتی سکه می باشند ، موظفند در روز اعلام شده از سوی بورس کالای ایران حداکثر تا ساعت 13:00 برای تبدیل سکه طلا به گواهی سپرده به بانک رفاه اقدام نمایند. مضافاً حداکثر تا ساعت 15:30 همان روز اقدام به خرید گواهی سپرده سکه طلا (اوراق بهاداری که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده شده در انبار است و پشتوانه آن قبض انبار انباردار ذیربط می باشد.) در معاملات روزانه گواهی سپرده سکه طلا در نماد سکه تمام بهار آزادی تحویل یک روزه رفاه (سکه 9712 - 01) نمایند 

 

تحویل و کارشناسی سکه

تحویل و کارشناسی سکه


صرف تحویل سکه در بانک رفاه، به منزله ایفای تعهدات فروشنده نبوده بلکه ملاک انجام تعهدات مشتری فروشنده ،تعداد گواهی های سپرده کالایی سکه طلا در کد سهامداری مشتری می باشد . در صورت کشف سکه های غیر بانکی ، مشتری موظف به جایگزین کردن سکه و ارائه به بانک جهت تبدیل به گواهی سپرده کالایی سکه حداکثر تا ساعت 13:00 همانروز اقدام نماید . از نظر بورس ملاک انجام تعهدات مشتری فروشنده ، تعداد گواهی های سپرده کالایی سکه طلا در کد سهامداری مشتری می باشد .

 

وجه کارشناسی و هزینه انبارداری


وجه کارشناسی دریافتی توسط بانک به میزان5،000ریال بابت هر سکه به بانک و همچنین هزینه انبارداری به میزان 50 ريال به ازای هر روز نگهداری یک سکه می‌باشد.

 

دریافت سکه و تحویل رسید به مشتری

 

بانک رفاه پس از کارشناسی و دریافت کامل سکه‌ها اقدام به صدور رسید به مشتری فروشنده می‌نماید.

توجه: درصورت عدم واریز وجه قرارداد توسط خریدار، گواهی های سپرده صادر شده به نام مشتری فروشنده باقی مانده و مشتری فروشنده می تئواند اقدام به فروش گواهی دربازار گواهی سپرده سکه طلا یا ارائه گواهی به بانک جهت ترخیص و دریافت سکه نماید .


فرآیند تحویل به خریداران


مشتری خریدار می بایست حداکثر تا ساعت 15:30 روز اعلام شده اقدام به تامین وجه ارزش قرارداد در حساب عملیاتی خود نماید . حساب بانکی که جهت تسویه طبق ضوابط توسط اتاق پایاپای مورد استفاده قرار می­ گیرد.

 

انتقال مالکیت گواهی از فروشنده به خریدار

 

مدیریت فناوری بورس تهران اقدام به ارسال هزینه انبارداری مشتریان بورس کالا می نماید و پس از برداشت هزینه انبارداری از حساب در اختیار دارندگان موقعیت تعهدی فروش ، بورس اقدام به واریز به حساب عملیاتی انبار می نماید.

در نهایت فرآیند تحویل به صورت انتقال مالکیت گواهی سپرده ، به صورت ترخیص گواهی سپرده سکه طلا از کد سهامداری فروشنده و انتقال به کد سهامداری خریدار انجام می شود .

 

نشانی انبار پذیرش شده

 

تهران ، خیابان ملاصدرا ، خیابان شیراز شمالی ، شماره 186 ، بانک رفاه شعبه خزانه پردیس

نکات مهم :

1-          تحویل سکه به بانک جهت تبدیل شدن به گواهی سپرده ، روزانه به جز پنجشنبه ها انجام می پذیرد .

2-          مشتریان می توانند در هر روز تا روز تعیین شده ، نسبت به خرید گواهی سپرده در بازار و نگهدار آن تا پایان روز کاری اعلام شده جهت ایفای تعهد فروش اقدام نمایند.

3-          چنانچه دارنده موقعیت باز فروش در آخرین روز معاملاتی دارای گواهی سپرده سکه طلا در کد سهامداری خود باشد . بورس به تعداد موقعیت باز مشتری در قرارداد های آتی اقدام به برداشت دارایی از کد سهامداری وی می نماید.  همچنین عدم تکافوی دارایی در کد سهامداری ، به منزله نکول قرارداد محسوب شده و مشمول جریمه های مقرر در مشخصات قرارداد خواهد شد .

4-          هر 10 گواهی سپرده کالایی در کد سهامداری شامل یک سکه می باشد.

5-          انجام معاملات گواهی سپرده کالایی فقط با کد سهامداری امکان پذیر می باشد .

6-          جهت تحویل سکه به بانک توسط مشتری ، نیازی به حضور نماینده کارگزار نمی باشد .

7-          کلیه مشتریان دارای موقعیت خرید و فروش جهت اطلاع از وضعیت کدسهامداری خود که تحویل در بورس بر مبنای آن انجام خواهد شد ، باید به کارگزار مربوطه مراجعه نمایند.

8-          کارگزاران می توانند نسبت به مشاهده کد سهامداری مشتریان ، مراتب را در سامانه معاملات ابزار مشتقه (سما) در بخش گزارش ها / مشتریان ، ملاحظه نموده و به مشتریان خود اطلاع رسانی نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

دی ان ان